Zobacz cały wątek

Mam prośbę do kolegów z OLW o podanie podstawy prawnej do wniosku do D-cy JW o zaliczenie do wysługi nauki po 17 r.ż. Jestem absolwentem OLW Cz-wy 1986-90r.
Przepisy odnoszące się do służby w tamtym okresie (cytowane m.in. w Polsce Zbrojnej z 16.12.2007r) z lat `70 zostały zniesione przez nową ustawę pragmatyczną ?!
Czy obecnie waszym zdaniem taki wniosek ma sens "prawny"
Nie ukrywam, że b.liczyłem na zaliczenie tego okresu - poniważ słyszałem, że WBE w Łodzi zalicza ten okres.
Proszę o informację - komu udało się od 2004r zaliczyć do wysługi w/w okres nauki lub do nagrody jubileuszowej - z podaniem aktów porawnych Pozdro
Data: Wto 25 Mar, 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 21
Wyświetleń 1987

 

Zobacz cały wątek

Cytat: Panowie, moim zdaniem należy tu oddzielić dwie sprawy:
1. zaliczenie lat Liceum Muzycznego dla absolwentów tejże szkoły
i
2. sprawę lat spędzonych w OLW bądź w OLL Dęblin/ Zielona Góra

Cytat: czy zdarzyło się, że tuż przed ukończeniem LM, ktoś zrezygnował z zaszczytnej służby? A jeśli tak to czy "musiał" pójść do zsw? Jeśli uznano, że ucząc się w LM spełnił swą obywatelską powinność to sprawa jest [dla mnie] oczywista, jeśli nie to nadal "drepczemy w miejscu".

Cytat: Moje poprzednie zapytanie na forum dotyczyło, czy komukolwiek od 2004r udało się zaliczyć do wysługi lub do nagrody jubileuszowej okres nauki w OLW po 17 r.ż.

Cytat: Mam silną wolę zawalczyć o swoje prawa nabyteZ całym szacunkiem ale jakie prawa nabyte? Czy miałeś wcześniej (przed 2004 r) zaliczany okres nauki w OLW, do wysługi?

Pozdrawiam
Data: Sro 26 Mar, 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 21
Wyświetleń 1987

Zobacz cały wątek

W przypadku ponownego powołania z pewnością.
Inaczej w przypku przywrócenia, bo odprawa i dwunastka nie mają charakteru jenorazowego jak próbują to tłumaczyć szanowni Panowie w Dep Kadr - brak takiego zapisu w ustawie.

Powołanie oznacza natomiast rozpoczęcie służby od nowa, tak jakby od zera.

Poprzedni okres zaliczy się do nagrody jubileuszowej, bo będzie traktowany jak służba przed służbą, do emerytury, bo liczy się każdy okres służby. Poza tym dla odprawy i 12stki wymagana jest ciągłość określonego okresu

Pozdrawiam

Jacek Kotowicz
Data: Pon 05 Maj, 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 15
Wyświetleń 982

Zobacz cały wątek

Cytat:
W moim przypadku (lub też kogoś innego, starającego sie o ponowne powołanie) - będzie wymagane minimum 15 lat ciągłej służby!, czy też wystarczy mi (jeśli 4 lata pracy w cywilu zostanie zaliczone do wysługi) około 2 lat. W najgorszym razie 4 lata i kilka miesięcy - tyle zabrakło mi do pełnej przy odejściu.Nie będzie wymagane minimum 15 lat służby ciągłej. Masz już 20 lat i każdy następny rok jej pełnienia będzie miał wpływ na wysokość emerytury. Odnośnie 4 lat przepracowanych w cywilu, to możesz starać się o zaliczenie ich do nagrody jubileuszowej, a po zwolnieniu do emerytury.
Jednak ponowne powołanie będzie miało wpływ na wszystkie świadczenia pieniężne z tytułu ubycia do rezerwy zgodnie z art 94, 95, 96, ustawy.
Data: Nie 04 Maj, 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 15
Wyświetleń 982

Zobacz cały wątek

WBE zaliczy okres pracy (jeśli kolega nie należy do OFE), ale potrącać będzie nadal, zdaje się do 65 roku życia, ale nie znam takich przypadków. Niestety pracujący emeryt wojskowy raczej nie dożywa takiego wieku.

I sprawa związana z potrąceniami. Zasiłków chorobowych (za zwolnienia lekarskie) nie wlicza się do kwoty powodującej zmniejszenie emerytury, ponieważ nie są od nich odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne. Przy rozliczaniu emerytury za dany rok w skali miesięcznej może to istotnie zmniejszyć potrącenia. Wszyscy raczej wiedzą, że do dochodu nie wlicza się nagrody jubileuszowej, równowartości za zniżkę na PKP (jeśli pracujemy w wojsku), bonów świątecznych itp, a zapominamy o zasiłkach chorobowych.
Data: Czw 01 Maj, 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 53
Wyświetleń 4045

Zobacz cały wątek

Okres pobierania zasiłku przedemerytalnego a staż pracy, od którego zależy prawo do nagrody jubileuszowej

Czy okres pobierania zasiłku przedemerytalnego jest wliczany do okresu tzw. uprawnień pracowniczych na takich samych zasadach, jak np. czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych? W gimnazjum zatrudniamy pracownika, który pobierając zasiłek przedemerytalny jest u nas zatrudniony. Wystąpił o nagrodę jubileuszową. Brakuje mu jednak 1 roku pracy do osiągnięcia stażu pracy uprawniającego do wypłaty nagrody. Czy czas pobierania zasiłku przedemerytalnego bez dodatkowego zatrudnienia można zaliczyć do wysługi lat?

Odpowiedź na powyższe pytanie znajdziesz tutaj:
Data: 2008-11-28, 09:59
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 73

Zobacz cały wątek

witam.

Pracę dyrektora szkoły nadzoruje gmina i kuratorium. Skoro dyrektor wnioskując o przyznanie nagrody dla konkretnego nauczyciela, także osobiście podjął się (dlaczego nie kadrowa, referent w szkole?) oblicznia stażu pracy obowiązującego nauczyciela do uzyskania nagrody jubileuszowej i zatwierdził dokumenty, to niestety nie zna on przepisów regulujących. I poniesie tego konsekwencje. Raczej sam sobie kary, nagany nie udzieli, jednak będzie musiał odebrać od nauczyciela niesłusznie mu przyznaną nagrodę. Jeżeli nauczyciel dobrowolnie jej nie odda, to dyrektor sam osobiście będzie musiał pokryć koszty jakie wyniosła wydana nagroda.

pozdrawiam
Data: 2008-11-15, 23:11
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń 206

Zobacz cały wątek

Witam serdecznie!

Po raz drugi już korzystam z tego portalu i z góry dziękuję za profesjonalne doradztwo.
Mam pytanie w sprawie nagrody jubileuszowej, a mianowicie:

Dyrektor wypłacił nauczycielowi niesłusznie nagrodę jubileuszową - 30-lecie, gdyż zaliczył do okresu pracy zatrudnienie z tytułu działalności gospodarczej, a takowe zatrudnienie nie wlicza się do lat pacy uprawniających do wypłaty tego rodzaju świadczenia.

1. Co w takiej sytuacji ma zrobić dyrektor- żądać zwrotu świadczenia?
2. Co ma zrobić nauczyciel - czy może odmówić?
Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam - Anna.
Data: 2008-11-15, 20:10
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń 206

Zobacz cały wątek

witam.

Dyrektor powinien wystąpić do "obdarowanego" nauczyciela o dobrowolny zwrot wypłaconej kwoty nagrody jubileuszowej lub - w przypadku niewyegzekwowania należności w tym trybie – wyegzekwować tę kwotę od osób odpowiedzialnych za jej obliczenie i wypłacenie (czyli od osoby, która dokonała błędnego naliczenia nagrody oraz od osób, które zatwierdziły dokumenty stanowiące podstawę do wypłaty), stosując zasady określone w przepisach działu piątego - Kodeksu pracy.

Nieprawidłowości w naliczaniu nagrody jubileuszowej świadczyć mogą o niedostatecznym przygotowaniu merytorycznym niektórych pracowników, toteż należy wyciągnąć konsekwencje służbowe w stosunku do tych pracowników, którzy przyczynili się do powstania powyższych nieprawidłowości.

pozdrawiam
Data: 2008-11-15, 21:15
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń 206

Zobacz cały wątek

Nawet kilkaset tysięcy złotych odszkodowania zapłacą pracodawcy, którzy bezprawnie lub bez właściwego uzasadnienia zwolnią z pracy - pisze "Gazeta Prawna".

Według "GP" takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji kodeksu pracy. "Zgodnie z nim byli podwładni nadal będą mogli żądać odszkodowania za bezprawne zwolnienie do wysokości trzech pensji. Nowością jest to, że jeśli uznają, iż nie pokryje ono wszystkich szkód, jakie ponieśli z tego tytułu, będą mogli żądać ich pełnej rekompensaty w drodze powództwa cywilnego. A szkodą taką może być na przykład utrata prawa do wcześniejszej emerytury, odprawy czy nagrody jubileuszowej" - podkreśla "GP".

"Byli pracownicy, którzy udowodnią, że nie znaleźli nowej pracy, choć jej szukali, będą mogli żądać rekompensaty także za utracone wynagrodzenie" - wyjaśnia na łamach "GP" prof. Małgorzata Gersdorf z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdaniem "GP" jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to pracodawcy, bojąc się wysokich odszkodowań, będą skrupulatniej przestrzegać przepisów o wypowiedzeniu umów o pracę. "Częściej będą też zatrudniać pracowników na czas określony, bo w porównaniu z umowami stałymi ich wypowiedzenie jest znacznie łatwiejsze" - uważa "Gazeta Prawna".
Data: 2008-07-11, 06:33
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 172
Rzeczywiście bardzo ciekawe pytania. Obsadzanie stołków komuchami lub kolesiami przez Sikorę nie jest dla nikogo żadną tajemnicą - z tą tylko różnicą, że Sikora jest w tym działaniu coraz bardziej bezczelny. To dowód na panowanie w naszym urzędzie totalnego nepotyzmu. Dowód ponadto na wyjątkową arogancję obecnej komunistycznej władzy, która mimo krytyki nic sobie z niej nie robi.
Co do Gawluka - to plotka niesie, że on z pełną premedytacją wrócił do pracy tuż przed kolejnymi wyborami samorządowymi, w których ma zamiar brać udział, zaś po ewentualnym wyborze na radnego będzie musiał być ponownie urlopowany. A zatem jedyną zagadką jest dlaczego Gawluk wrócił do pracy i to nie wiadomo na jakie stanowisko, bo przecież urząd pęka już w szwach od przerostu zatrudnienia. Powtarza się więc sytuacja sprzed 1989r., kiedy głośno buntowaliśmy się przeciwko tzw. ukrytemu bezrobociu, tj.
zjawisku polegającemu na tym, że wszyscy mieli pracę, ale większość tak naprawdę nie miała nic do roboty. Dzisiaj w naszym urzędzie jest podobnie w kwestii zatrudnienia.
Spróbuję teraz odpowiedzieć na postawione wyżej pytanie o to dlaczego
Gawluk zrezygnował z mandatu radnego i wrócił do pracy w urzędzie? Otóż, Gawluk ze względu na swój wiek ma prawo liczyć na kolejną gratyfikację w formie tzw. nagrody jubileuszowej (- za przepracowane lata). Jego fikcyjny powrót do pracy, nawiasem mówiąc do czasu wyborów - bo taki jest scenariusz, ma na celu wypompowanie kolejnych kilku tysięcy zł. z kasy miasta Jastrowie. Po wyborach samorządowych, gdzie Gawluk liczy na swój ponowny wybór na radnego, wróci wszystko do normy, czyli Gawluk zostanie znowu
urlopowany... To cała prawda o tym powrocie „syna marnotrawnego”...

Zobacz cały wątek

USTAWA

z dnia 10 pazdziernika 2002 r.

o minimalnym wynagrodzeniu za prace

(fragment)

Art. 6. 1. Wysokosc wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pelnym miesiecznym wymiarze czasu pracy nie moze byc nizsza od wysokosci minimalnego wynagrodzenia ustalonego w trybie art. 2 i 4, z zastrzezeniem ust. 2.

2. [1] Wysokosc wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy, z zastrzezeniem ust. 3, nie moze byc nizsza niz 80% wysokosci minimalnego wynagrodzenia za prace.

3. [2] Do okresu, o którym mowa w ust. 2, wlicza sie wszystkie okresy, za które byla oplacana skladka na ubezpieczenie spoleczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wylaczeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o prace w celu przygotowania zawodowego.

4. Do obliczenia wysokosci wynagrodzenia pracownika przyjmuje sie przyslugujace pracownikowi skladniki wynagrodzenia i inne swiadczenia wynikajace ze stosunku pracy, zaliczone wedlug zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzen okreslonych przez Glówny Urzad Statystyczny do wynagrodzen osobowych, z zastrzezeniem ust. 5.

5. Przy obliczaniu wysokosci wynagrodzenia pracownika nie uwzglednia sie:

1) nagrody jubileuszowej;

2) odprawy pienieznej przyslugujacej pracownikowi w zwiazku z przejsciem na emeryture lub rente z tytulu niezdolnosci do pracy;

3) wynagrodzenia za prace w godzinach nadliczbowych

zmiany Dz.U. 2005, Nr 157, poz. 1314,
Data: 2007-02-23, 22:50
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 76
Wyświetleń 23812

Zobacz cały wątek

Dostałam dziś (27.10.2008 r.) pismo i chciałabym poprosić o pomoc czy jest ono zgodne z prawem??Proszę o pilną odpowiedź-nie wiem co robić;(
Ma taką treść:

Wypowiadam Pani umowę o pracę zawartą w dniu ..... w częsci dotyczącej nagrody jubileuszowej i odprawy emerytalno- rentowej z zachowaniem trzy miesięcznego okresu wypowiedzenia. które upłynie w dniu 31.01.2009 r.
Przyczyną wypowiedzenia dotychczasowych warunków umowy o prace jest wypowiedzenie ZAKŁADOWEGO UKŁADU ZBIOROWEGO PRACY.
Pozostałe warunki umowy o pracę nie ulegają zmianie.
Jeżeli Pani przes upływem połowy okresu wypowiedzenia, yj. do dnia 15.12.2008 r. nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków umowy o pracę, będzie to równoznaczne z wyrazeniem zgody na proponowanę zmianę warunków umowy.
Wrazie odmowy przyjęcia przez Panią zaproponowanych warunków umowy o pracę, umowa rozwiąze się z upływem okresu wypowiedzenia tj. z dniem 31.01.2009 r.
Jednoczes informuję, iż w terminie 7 dni od d nia doręczenia niniejszego pisma przysługuje Pani prawo wniesienia odwołania do Sądu Okręgowego w .........
Data: 2008-10-27, 17:36
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 103

Zobacz cały wątek

Cytat: prosimy o spowodowanie pisma przypominającego DG do jednostek LP, że prawo pracy i w tym szczególnie KP obowiązuje w LP na tych samych zasadach co i innych pracodawców

proszę o spowodowanie wspólnego wyjaśnienia przez strony zawierajace PUZP (par.39) młodym pracownikom dlaczego nie zalicza im się okresu studiów ( przed podjeciem pracy) do ustalania terminu uprawnień do nagrody jubileuszowej t.j. 1 stopnia czyli 15 - lecia pracy w LPTu pozwolę sobie nieśmiało się wtrącić i w imieniu Pani Ani odpowiedzieć: Rzecznik Prasowy nie jest właściwym adresatem tego typu próśb, ponieważ w zakresie jego obowiązków nie leży "powodowanie pism" do kierowników jednostek w sprawach dotyczących warunków pracy i przestrzegania zapisów ustawowych. Jeżeli jest taka konieczność sugerowałbym wykorzystanie w tym celu uprawnień przedstawicieli związkowych lub skierowanie pisma bezpośrednio do dyrektora generalnego.
Pozdrawiam
Przemysław Przybylski
Data: 2008-11-08, 11:44
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 293
Wyświetleń 41947

Zobacz cały wątek

witam.

Można okres pracy w gospodarstwie zaliczyć do pracowniczego stażu pracy uprawniajacego do nagrody jubileuszowej, o ile przewidują to również przepisy zakładowe.

Czyli,

"Czy staż pracy w gospodarstwie rolnym wlicza się do stażu, od którego uzależnione jest nabycie prawa do nagrody jubileuszowej i jej wysokość?

Obecnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie zawierają regulacji dotyczących nagrody jubileuszowej. Jest to świadczenie, które, poza sferą budżetową, jest wypłacane na podstawie przepisów wewnątrzzakładowych: układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania. Pracodawcy mogą więc samodzielnie określić, jakie okresy są wliczane do stażu nagrodowego, a jakie nie (może to np. być wyłącznie staż zakładowy). Jeżeli jednak regulacje wewnętrzne zakładają wliczanie stażu pracy w innych zakładach pracy, zastosowanie znajdą postanowienia ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy."

pozdrawiam
Data: Wczoraj 21:42
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 22

Zobacz cały wątek

Cytat: Proszę o pomoc w następującym zagadnieniu, nauczyciel pracujący u nas od 12 lat doniósł do swoich akt książeczkę wojskową z prośbą o zaliczenie mu czynnej służby wojskowej do stażu, po odbytej służbie podjął pracę po 2 miesiącach. Art. 120pkt.3 Ustawy o powszechnym obowiązku obrony mówi, że zalicza mu się ten okres tylko do wymiaru urlopu, a jak z uprawnieniami pracowniczymi tzn. nagroda jubileuszowa, dodatek stażowy?Treść tego przepisu jest następująca:
Art 123 ust. 3 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej; Pracownikowi, który podjął pracę po upływie trzydziestu dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej, czas odbywania tej służby wlicza się do okresu zatrudnienia wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem uprawnień przysługujących wyłącznie pracownikom u pracodawcy, u którego podjęli pracę.

Dodatkowo art. 6 ust. 1 pkt 4 brzmi: Okresami składkowymi są następujące okresy:czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby;

Czas służby doliczamy do okresu zatrudnienia wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień, z wyjątkiem jednak tych przysługujących wyłącznie u przedsiębiorcy, u którego podjął pracę (np. regulaminy wewnętrzne w zakładzie, które uzależniają staż pracy tylko i wyłącznie od pracy w tym zakładzie pracy - wtedy tej służby nie wliczamy).

W mojej ocenie okres ten jest okresem składkowym i podlega zaliczeniu do okresu, od którego zależy wymiar dodatku za wysługę lat oraz zaliczany jest do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej z tym wyjątkiem, że musiał on pełnić służbę czynną a nie zastępczą bo wtedy tak jak piszesz zalicza mu się ten okres tylko do wymiaru urlopu, do stażu emerytalno - rentowego czy odprawy pośmiertnej.

I znowu mnie wylogowało. Przepraszam.
Data: 2008-10-17, 13:21
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 9
Wyświetleń 346

Zobacz cały wątek

Cytat: Proszę o pomoc w następującym zagadnieniu, nauczyciel pracujący u nas od 12 lat doniósł do swoich akt książeczkę wojskową z prośbą o zaliczenie mu czynnej służby wojskowej do stażu, po odbytej służbie podjął pracę po 2 miesiącach. Art. 120pkt.3 Ustawy o powszechnym obowiązku obrony mówi, że zalicza mu się ten okres tylko do wymiaru urlopu, a jak z uprawnieniami pracowniczymi tzn. nagroda jubileuszowa, dodatek stażowy?Treść tego przepisu jest następująca:
Art 123 ust. 3 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej; Pracownikowi, który podjął pracę po upływie trzydziestu dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej, czas odbywania tej służby wlicza się do okresu zatrudnienia wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem uprawnień przysługujących wyłącznie pracownikom u pracodawcy, u którego podjęli pracę.

Dodatkowo art. 6 ust. 1 pkt 4 brzmi: Okresami składkowymi są następujące okresy:czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby;

Czas służby doliczamy do okresu zatrudnienia wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień, z wyjątkiem jednak tych przysługujących wyłącznie u przedsiębiorcy, u którego podjął pracę (np. regulaminy wewnętrzne w zakładzie, które uzależniają staż pracy tylko i wyłącznie od pracy w tym zakładzie pracy - wtedy tej służby nie wliczamy).

W mojej ocenie okres ten jest okresem składkowym i podlega zaliczeniu do okresu, od którego należy wymiar dodatku za wysługę lat oraz zaliczany jest do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej z tym wyjątkiem, że musiał on pełnić służbę czynną a nie zastępczą bo wtedy tak jak piszesz zalicza mu się ten okres tylko do wymiaru urlopu, do stażu emerytalno - rentowego czy odprawy pośmiertnej.
Data: 2008-10-17, 13:19
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 9
Wyświetleń 346

Zobacz cały wątek


USTAWA z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

Art. 6. 1. Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonego w trybie art. 2 i 4, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. (7) Wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy, z zastrzeżeniem ust. 3, nie może być niższa niż 80 % wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
3. (8) Do okresu, o którym mowa w ust. 2, wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.
4. Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z zastrzeżeniem ust. 5.
5. Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:
1) nagrody jubileuszowej;
2) odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
3) wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
Data: 2008-10-23, 12:14
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń 322

Zobacz cały wątek

Cytat: Najniższe wynagrodzenie jakie powinien otrzymać pracownik zatrudniony na pełnym etacie to 1126 zł brutto, niższego nie można daćNiezupełnie Patrycjo. W pierwszym roku pracy minimalne wynagrodzenie pracownika pełnoetatowego nie może być niższe od kwoty 900,80 zł co stanowi 80 % z 1126,00 zł.

Wynika to z niżej zacytowanego przepisu ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Art. 6. 1. Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonego w trybie art. 2 i 4, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy, z zastrzeżeniem ust. 3, nie może być niższa niż 80 % wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

3. Do okresu, o którym mowa w ust. 2, wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

4. Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z zastrzeżeniem ust. 5.

5. Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:

1) nagrody jubileuszowej,
2) odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
3) wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
Data: 2008-09-10, 09:22
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 5
Wyświetleń 283

Zobacz cały wątek

Wniosek w sprawie udzielenia urlopu.
Chociaż urlop wychowawczy jest kontynuacją urlopu macierzyńskiego, nie przysługuje on z mocy prawa, lecz udziela się go tylko na pisemny wniosek pracownika. We wniosku pracownik powinien określić datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu. Jeśli pracownik wykorzystał już część urlopu, należy wskazać ten okres we wniosku.

Termin złożenia wniosku o udzielenie urlopu.
Wniosek ten pracownik składa pracodawcy najpóźniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza korzystać z tego urlopu. Jeżeli zaś wniosek zostanie złożony po upływie powyższego terminu, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu.

Wliczenie do okresu zatrudnienia.
Okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Dotyczy to wszystkich uprawnień, a więc zarówno uzależnionych od ogólnego, jak i zakładowego stażu pracy (np. okresu wypowiedzenia, nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej z ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych).
Data: Czw Maj 25, 2006 4:58 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 16
Wyświetleń 1657

Zobacz cały wątek

Okres stażu absolwenckiego wlicza się do:
1) okresu uprawniającego do dodatku za wysługę lat;
2) okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej;
3) jest okresem składkowym w rozumieniu przepisów emerytalnych, więc wlicza się jako okres składkowy do emerytury;
"Zgodnie z jej art. 79 ust. 1 okresy pobierania zasiłku i stypendium wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych."
4) wlicza się do okresu od którego zależy wymiar urlopu pracownika
"Zatem okres odbywania stażu absolwenckiego przez pracownika czy też okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych będzie wliczany do okresu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, ale nie może być wliczony do okresu warunkującego nabycie prawa do urlopu."

Natomiast nie wlicza się do okresu warunkującego nabycie prawa do urlopu.
Data: 2008-10-17, 06:49
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 10
Wyświetleń 373

Zobacz cały wątek

Rzeczywiście bardzo ciekawe pytania. Obsadzanie stołków komuchami lub kolesiami przez Sikorę nie jest dla nikogo żadną tajemnicą - z tą tylko różnicą, że Sikora jest w tym działaniu coraz bardziej bezczelny. To dowód na panowanie w naszym urzędzie totalnego nepotyzmu. Dowód ponadto na wyjątkową arogancję obecnej komunistycznej władzy, która mimo krytyki nic sobie z niej nie robi.
Co do Gawluka - to plotka niesie, że on z pełną premedytacją wrócił do pracy tuż przed kolejnymi wyborami samorządowymi, w których ma zamiar brać udział, zaś po ewentualnym wyborze na radnego będzie musiał być ponownie urlopowany. A zatem jedyną zagadką jest dlaczego Gawluk wrócił do pracy i to nie wiadomo na jakie stanowisko, bo przecież urząd pęka już w szwach od przerostu zatrudnienia. Powtarza się więc sytuacja sprzed 1989r., kiedy głośno buntowaliśmy się przeciwko tzw. ukrytemu bezrobociu, tj.
zjawisku polegającemu na tym, że wszyscy mieli pracę, ale większość tak naprawdę nie miała nic do roboty. Dzisiaj w naszym urzędzie jest podobnie w kwestii zatrudnienia.
Spróbuję teraz odpowiedzieć na postawione wyżej pytanie o to dlaczego
Gawluk zrezygnował z mandatu radnego i wrócił do pracy w urzędzie? Otóż, Gawluk ze względu na swój wiek ma prawo liczyć na kolejną gratyfikację w formie tzw. nagrody jubileuszowej (- za przepracowane lata). Jego fikcyjny powrót do pracy, nawiasem mówiąc do czasu wyborów - bo taki jest scenariusz, ma na celu wypompowanie kolejnych kilku tysięcy zł. z kasy miasta Jastrowie. Po wyborach samorządowych, gdzie Gawluk liczy na swój ponowny wybór na radnego, wróci wszystko do normy, czyli Gawluk zostanie znowu
urlopowany... To cała prawda o tym powrocie „syna marnotrawnego”...
Data: 2006-09-28, 08:00
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 297
Wyświetleń 73597

Zobacz cały wątek

Jeśli mogę się wtrącić. To przejdź się do kadrowego niech sprawdzi w teczce personalnej czy nie ma tam oryginału albo ksero kopii a następnie do finansówki i sprawdź od kiedy liczą Tobie staż pracy do jubileuszówki. Ja w sierpniu otrzymałem jubileuszówkę za 20 lat pracy z zaliczeniem przez Dowódcę stażu pracy z cywila. Od razu gdy w 1998 roku Dowódca jednostki w rozkazie dziennym podał zaliczenie mi przepracowanego okresu do stażu pracy, główny księgowy zmienił w dokumentach finansowych ilość lat za które przysługuje mi nagroda jubileuszowa. W tym roku Główny Księgowy przesłał z jednostki nadrzędnej wykaz osób którym przysługuje nagroda jubileuszowa. Dowódca mojej jednostki etatowej wydał decyzję o przyznaniu nagrody jubileuszowej z opisem lat, za co zostały wliczone itp. i po sprawie. A tak co do archiwum, to mój serdeczny kolega ( z którym pracowałem w jednym zakładzie pracy ale zawsze brakowało mu czasu przejść się i osobiście otrzymać świadectwo pracy) wystąpiło o takie zaświadczenie o ilości przepracowanego czasu, dostał odpowiedź o zaginięciu jego dokumentów. Także szukaj oryginału u personalnych. Pozdrawiam
Data: Czw 25 Wrz, 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 12
Wyświetleń 1402

Zobacz cały wątek

Wyliczanie co dla Ciebie będzie korzystniejsze należy do WBE, które oczywiście idąc na ułatwienia rozlicza w skali rocznej. Do końca marca wysyłasz do WBE zestawienie miesięczne zarobków brutto z odliczeniem zwolnień lekarskich, nagrody jubileuszowej i urlopu bezpłatnego, bo za to nie są opłacane składki emerytalne ( w piśmie z WBE są nieco inne ustalenia). W piśmie przewodnim umieszczasz zapis - "Proszę o rozliczenie w sposób dla mnie bardziej korzystny, ponieważ nie jestem tego w stanie określić osobiście" i tyle. Zapis o korzystniejszym dla emeryta sposobie rozliczenia widnieje w odp. przepisach. Od kilku lat nawet nie podaję jaki to artykuł i jest OK. Potrącane będziesz miał tyle ile sam zadeklarujesz jako dochód miesięczny minus 70% przeciętnego wynagrodzenia. Terminu powiadomienia o rozpoczęciu pracy jako takiego nie ma, ale WBE może naliczać odsetki jeśli nie powiadomisz ich aby potrącali wspomnianą nadwyżkę. Tzn jeśli zadeklarujesz nieco mniej to odsetek przeważnie nie naliczają, ale jeśli nie powiadomisz to odsetki masz jak w banku.
Data: Pią 26 Gru, 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 421

Zobacz cały wątek

Jeżeli przedstawisz pracodawcy zaświadczenie od starosty o odbyciu stażu, podczas którego pobierałaś stypendium musi on wliczyć ten okres do okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze, np. do dodatku stażowego, nagrody jubileuszowej czy wymiaru urlopu wypoczynkowego. Tak samo dzieje się w przypadku posiadania statusu bezrobotnego, ale w tym przypadku wlicza się tylko okres, za który wypłacany był zasiłek dla bezrobotnych
Data: 2007-11-06, 12:48
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 12
Wyświetleń 6139

Zobacz cały wątek

Czy pracownicy, która przebywa na urlopie macierzyńskim, a później wychowawczym równocześnie liczony jest urlop wypoczynkowy. Czy urlop macierzyński i wychowawczy wliczany jest do wysługi lat ( prawo do nagrody jubileuszowej, większy wymiar urlopu wypoczynkowego?)
Data: 2008-11-07, 10:01
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń 205

Zobacz cały wątek

Dopiero jak będziesz szedł na emeryture po 15 latach służby możesz wystapić z wnioskiem do biura emerytalnego o doliczenie Ci przepracowanych lat w cywilu do emerytury, a tak liczą się te lata tylko do nagrody jubileuszowej tak jak wspomniali to wyżej przedmówcy,
Data: Pią 12 Wrz, 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 14
Wyświetleń 1279

Zobacz cały wątek

Okres pobierania czy to renty chorobowej czy świadczenia rehabilitacyjnego zaliczany jest do stażu pracy przy naliczaniu emerytury do tzw. okresu nieskładkowego , a i do nagrody jubileuszowej w pełnym wymiarze czasu trwania tej renty/ swiadczenia rehabilitacyjnego.
Data: 2008-09-26, 14:33
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń 175

Zobacz cały wątek

Okres pracy w USA, który masz udokumentowany, polski pracodawca może ci zaliczyć do okresu od którego zależą prawa pracownicze, mimo, ze jak słusznie ci powiedzieli w ZUS nie ma jeszcze ratyfikowanej stosownej umowy między Polską i USA. Pracodawca może ci ten staż zaliczyć np. do nagrody jubileuszowej lub dodatku stażowego.
Data: Wczoraj 15:08
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń 457

Zobacz cały wątek

W sierpniu 2004 nabyłem praw do nagrody jubileuszowej 20 lat pracy potem od 1.05.2005 do 31.07.2007 byłem dyrektorem i nie należała mi się ta nagroda.Występowałem do mojego następcy o nią ale podawał podstawę,że w trakcie mojego dyrektorowania mi sie ona nie należała.Zmieniłem miejsce pracy.Czy mogę się ubiegać o tą nagrodę i od kogo oraz jak to zrobić? KOTEK
Data: 2008-10-21, 09:37
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 436

Zobacz cały wątek

witam.

"Co uwzględniamy w minimum.

Każda osoba pracująca w pełnym wymiarze czasu pracy musi zarabiać przynajmniej pensję minimalną (ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, DzU nr 200, poz. 1679 ze zm.). Obecnie wynosi ona 1126zł brutto.

Wlicza się do tego wynagrodzenia i świadczenia, jakie pracownik uzyskał w danym miesiącu, a zaliczone zostały do wynagrodzeń osobowych, wymienionych w dziale II „Zakresu składników wynagrodzeń w gospodarce narodowej obowiązującego od 1 stycznia 2000 r., zaktualizowanego w 2003 r.”, stanowiącego załącznik do niektórych sprawozdań statystycznych."

"Właściwe będą tutaj przepisy art. 6 ust 4 i 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r.
o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679 z 2002 roku).
Na podstawie art. 6 ust 4 podanej powyżej ustawy do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych. Zapis ten oznacza że wynagrodzenie zasadnicze pracownika zatrudnionego na pełnym etacie może być niższe niż 1126zł brutto (obecne minimalne wynagrodzenie) o ile inne składniki wynagrodzenia doliczone do wynagrodzenia zasadniczego dadzą łącznie kwotę minimalnego wynagrodzenia.
Pamiętać należy iż do wynagrodzeń osobowych GUS zalicza:
- wynagrodzenie zasadnicze
- premie i nagrody,
- dodatki (np: za pracę w godzinach nocnych),
- wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy (chorobowe).
Nalezy jednak pamiętać, iż na podstawie art. 6 ust 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679 z 2002 roku) przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:
1) nagrody jubileuszowej;
2) odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
3) wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych."

Czyli dla Pani minimalne wynagrodzenie, to jest całość wynagrodzenia (zasadnicze plus dodatki, a w tym wypadku premia). Pracodawca postępuje zgodnie z prawem.

pozdrawiam
Data: 2008-11-19, 11:34
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 145

Zobacz cały wątek

witam.

"Co uwzględniamy w minimum.

Każda osoba pracująca w pełnym wymiarze czasu pracy musi zarabiać przynajmniej pensję minimalną (ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, DzU nr 200, poz. 1679 ze zm.). Obecnie wynosi ona 1276zł brutto.

Wlicza się do tego wynagrodzenia i świadczenia, jakie pracownik uzyskał w danym miesiącu, a zaliczone zostały do wynagrodzeń osobowych, wymienionych w dziale II „Zakresu składników wynagrodzeń w gospodarce narodowej obowiązującego od 1 stycznia 2000 r., zaktualizowanego w 2003 r.”, stanowiącego załącznik do niektórych sprawozdań statystycznych."

"Właściwe będą tutaj przepisy art. 6 ust 4 i 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r.
o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679 z 2002 roku).
Na podstawie art. 6 ust 4 podanej powyżej ustawy do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych. Zapis ten oznacza że wynagrodzenie zasadnicze pracownika zatrudnionego na pełnym etacie może być niższe niż 1276zł brutto (obecne minimalne wynagrodzenie) o ile inne składniki wynagrodzenia doliczone do wynagrodzenia zasadniczego dadzą łącznie kwotę minimalnego wynagrodzenia.
Pamiętać należy iż do wynagrodzeń osobowych GUS zalicza:
- wynagrodzenie zasadnicze
- premie i nagrody,
- dodatki (np: za pracę w godzinach nocnych),
- wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy (chorobowe).
Nalezy jednak pamiętać, iż na podstawie art. 6 ust 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679 z 2002 roku) przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:
1) nagrody jubileuszowej;
2) odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
3) wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych."

Czyli dla Pana minimalne wynagrodzenie, to jest całość wynagrodzenia (zasadnicze plus dodatki, a w tym wypadku premia). Pracodawca postępuje zgodnie z prawem.

pozdrawiam
Data: 2009-02-03, 23:19
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 70
Jeżeli przedstawisz pracodawcy zaświadczenie od starosty o odbyciu stażu, podczas którego pobierałaś stypendium musi on wliczyć ten okres do okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze, np. do dodatku stażowego, nagrody jubileuszowej czy wymiaru urlopu wypoczynkowego. Tak samo dzieje się w przypadku posiadania statusu bezrobotnego, ale w tym przypadku wlicza się tylko okres, za który wypłacany był zasiłek dla bezrobotnych

Zobacz cały wątek

Cz pojedyncze dni urlopu bezpłatnego przesuwają dzień nabycia podwyższonego dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej?
np. n-l otrzymał w 2008 roku 3 dni urlopu bezpłatnego. W dniu 20.12.2008 r. nabywa prawo do 20% dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej. Czy o trzy dni - z 20.12.2008 r. na 16.12.2008 r.przesunie mu się data nabycia prawa do nagrody jubileuszowej?
Data: 2008-11-22, 10:46
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 337

Zobacz cały wątek


??danie od pracownika wy??cznie ?wiadectwa pracy na udokumentowanie sta?u uprawniaj?cego do nabycia wy?szej nagrody jubileuszowej to przesada. Zainteresowany mo?e...Informacje dla ma?ych i ?rednich przedsi?biorstw: firmy, przedsi?biorstwa, podatki, VAT, umowy...
Data: 2008-11-28, 14:00
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 22

Zobacz cały wątek

Witam!
Czytając to wszystko faktycznie - włos się jeży na głowie. Trzeba będzie zapewne podjąć szybką decyzję o ucieczce z szeregów armii. Tylko kiedy ??? Ponieważ wcześniej się tym tematem (odchodzeniem do rezerwy) nie interesowałem zwracam się do szanownych kolegów - znawców tematu z pytankiem: jak się przedstawia wypłata nagrody jubileuszowej (za 30lat pracy) w przypadku odejścia z armii? Dziękuję z góry za informacje. Pozdrawiam.
Data: Pią 14 Mar, 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 740
Wyświetleń 103702

Zobacz cały wątek

Cytat: Witam!
jak się przedstawia wypłata nagrody jubileuszowej (za 30lat pracy) w przypadku odejścia z armii? Dziękuję z góry za informacje. Pozdrawiam.Nagrodę jubileuszową otrzymasz bez problemu nawet wówczas jeżeli jubileusz przypada już po dniu odejścia ale w tym samym roku.
Data: Pią 14 Mar, 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 740
Wyświetleń 103702

Zobacz cały wątek

Mam taki dylemat :Po przejsciu na pełną emeryturę , jeszcze przez rok otrzymywałem pensję a dopiero po roku emeryturę. Od czasu kiedy zacząłem otrzymywać emeryturę podjąłem pracę jako pracownik cywilny w wojsku. - Czy ten rok kiedy nie pracowałem ale otrzymywałem uposażenie wlicza się do nagrody jubileuszowej?
Data: Pon 17 Mar, 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 12
Wyświetleń 1402

Zobacz cały wątek

Moje poprzednie zapytanie na forum dotyczyło, czy komukolwiek od 2004r udało się zaliczyć do wysługi lub do nagrody jubileuszowej okres nauki w OLW po 17 r.ż.
- i jaką zdobyli podstawę prawną do tej dezyzji
Mam silną wolę zawalczyć o swoje prawa nabyte
Pozdro dla wszystkich absolwentów liceum wojskowych
Data: Sro 26 Mar, 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 21
Wyświetleń 1987

Zobacz cały wątek

Do zaliczenia nagrody jubileuszowej nie jest potrzebny w tym przypadku dokument stwierdzający lata pracy, a wyciąg z rozkazu dziennego zaliczający ten okres do wysługi. To jest podstawowy dokument w tej sprawie (biorąc pod uwagę że na jakiejś podstawie został ten okres zaliczony). Ale mimo wszystko trzeba odnaleźć dokument z praktyk aby przedstawić go (kiedyś) w WBE. Tam niestety wyciąg z rozkazu nic nie znaczy.
Data: Sob 27 Wrz, 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 12
Wyświetleń 1402

Zobacz cały wątek

§ 9. Żołnierzowi zawodowemu, który pełnił służbę w dniu 1 lipca 2004 r., przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej do okresu służby, o którym mowa w § 2, wlicza się także okresy wliczone przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej, do której nabył prawo w czasie pełnienia służby przed dniem 1 lipca 2004 r.
Data: Czw 25 Wrz, 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 12
Wyświetleń 1402

Zobacz cały wątek

Napisałem do Dowódcy wniosek o wydanie decyzji administracyjnej w sprawie wypłacenia mi nagrody jubileuszowej i po długim oczekiwaniu decyzja jest, niestety na postawie opinii radcy prawnego dla mnie negatywna.
Radca prawny w swojej opinii wskazuje, ze podstawa prawna jest rozporządzenie MON z 11.05.2004r. w sprawie nagród jubileuszowych.
Oraz cytuję „Zgodnie z treścią

§ 9. Żołnierzowi zawodowemu, który pełnił służbę w dniu 1 lipca 2004 r., przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej do okresu służby, o którym mowa w § 2, wlicza się także okresy wliczone przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej, do której nabył prawo w czasie pełnienia służby przed dniem 1 lipca 2004 r.

z treści przytoczonego przepisu wynika, że do zaliczenia do nagrody jubileuszowej uprzednio zaliczonych okresów muszą być spełnione łącznie następujące przesłanki:
1.Pełnienie służby w dniu 1.07.2004,
2.uprzednie wliczenie okresu pracy do okresu służby (tj. Przed 1.07.2004r.)
3.nabycie prawa do nagrody jubileuszowej w czasie pełnienia służby przed 1.07.2004r.

Ponieważ z przedłożonych dokumentów wynika że ........ nie nabył prawa do nagrody
jubileuszowej przed 1.07.2004r – brak podstaw prawnych do wliczenia okresu nauki zawodu do okresu czynnej służby wojskowej od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej.
Praca młodocianych nie była wykonywana w pełnym wymiarze czasu lecz z ograniczeniami wynikającymi z kodeksu pracy.”
Tak więc według radcy prawnego zaliczenie okresu pracy w rozkazie dziennym w 1996 w świetle obowiązujących w tym czasie przepisów nie jest równoznaczne z nabyciem praw, gdyż nie nastąpiła wypłata świadczenia przed 1.07.2004r., w mojej ocenie radca się myli lub przepis jest niezgodny z konstytucyjną zasadą praw nabytych.
Ponadto pkt 2 ust. 3 rozporządzenie MON z 11.05.2004r. w sprawie nagród jubileuszowych mówi nam o zakończonych okresach zatrudnienia wykonywanego w pełnym wymiarze czasu i nie znajduje w nim sformułowania że należy się odwołać do kodeksu pracy mówiącego, że praca młodocianych jest wykonywana z ograniczeniami.
Czy odwołanie od decyzji może opiniować ten sam radca prawny, gdy jest też radcą prawnym przełożonego mego dowódcy?
A jak sprawa nagród jubileuszowych i zaliczania okresu pracy jako uczeń (pracownik młodociany) przedstawia się w innych jednostkach zwłaszcza w sytuacji, gdy zaliczenie było przed 1.07.2004r a pierwsza wypłata świadczenia nastąpiła po 1.07.2004r.
Może ktoś posiada opinie prawna, która jest odmienna od tej co ja przedstawiłem.
Z góry dziękuję za pomoc.

Witam
Czyżby brak wypowiedzi w temacie na forum oznaczał, że powyższa interpretacja prawna jest słuszna
Jedno mnie zastanawia, że na podstawie rozporządzenienia MON z dnia 11.05.2004r. można zaliczał okresy ukończonych studiów a okresy pracy jako uczeń /pracownik młodociany, gdzie były okresy składkowe i była umowa o prace - nie.
Czyżby wojskowi prawniccy pisząc powyższe rozporządzenie nie zapomnieli o sobie i swoim okresie studii przed włożeniem munduru

Witam
Czyżby brak wypowiedzi oznaczał, że temat się wyczerpał
Dla mnie nie, gdyż napisałem skargę do Sądu Administracyjnego i czekam na orzeczenie sądu w powyższej sprawie.
Data: Nie 17 Lut, 2008
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 16
Wyświetleń 943

Zobacz cały wątek

To może wykorzystać staż do nagrody jubileuszowej ?
Data: 13 Gru 2008 16:41
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń 187

Zobacz cały wątek

Cytat: Cz pojedyncze dni urlopu bezpłatnego przesuwają dzień nabycia podwyższonego dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej?
np. n-l otrzymał w 2008 roku 3 dni urlopu bezpłatnego. W dniu 20.12.2008 r. nabywa prawo do 20% dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej. Czy o trzy dni - z 20.12.2008 r. na 16.12.2008 r.przesunie mu się data nabycia prawa do nagrody jubileuszowej?Urlop bezpłatny nie wlicza się do stażu pracy uprawniającego do nabycia dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej - więc okres zatrudnienia wymagany do nabycia kolejnego procentu dodatku ulegnie przesunięciu o okres pozostawania na urlopie bezpłatnym.

Z tego co pamiętam to nauczycielowi przyznaje się dodatek za wysługę lat na podstawie KN:
Art. 33. 1. Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat, w wysokości 1 % wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z tym że dodatek ten nie może przekroczyć 20 % wynagrodzenia zasadniczego.
2. (uchylony).
3. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy, określa, w drodze rozporządzenia, szczególne przypadki zaliczania okresów zatrudnienia oraz innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat.
W uchwale z dnia 26 czerwca 1985 r., III PZP 23/85, OSNC 1986, nr 1-2, poz. 8, Sąd Najwyższy potwierdził stanowisko, iż dodatek za wysługę lat przysługujący nauczycielowi podlega wypłacie miesięcznie z góry.

Na podstawie § 7 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU1)
z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy
§ 7. 1. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Nie jestem w pełni pewien ale nauczycielowi dodatek nalicza się o kolejny procent wyższy od następnego dnia miesiąca po miesiącu w którym spełnił wymagany staż pracy.
Jeżeli jest to prawidłowe rozumowanie to te 3 dni przerwy nie wpłyną na wypłatę dodatku za wysługę lat.

Na pewno wpłyną na dzień w którym nauczyciel nabędzie prawo do wypłaty nagrody jubileuszowej.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania.
§ 1. 1. Do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
2. W przypadku równoczesnego pozostawania więcej niż w jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody zalicza się jeden z tych okresów.
§ 2. 1. Nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody.
2. Nauczyciel jest obowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.
Data: 2008-11-24, 10:29
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 337

Zobacz cały wątek

Czy do czasu pracy wymaganego do otrzymania nagrody jubileuszowej wlicza się okres przebywania na płatnym ( półrocznym) zasiłku dla bezrobotnych poprzedzonym zwolnieniem grupowym?
Data: Wczoraj 11:21
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 23

Zobacz cały wątek

Czy taka praca w gospodarstwie osoby pełnoletniej wlicza się do nagrody jubileuszowej?
Z góry dziękuje za odpowiedź
Data: Wczoraj 21:26
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 22

Zobacz cały wątek

Zwracam sie z uprzeją prośbą o udzielenie odpowiedzi na nastepujące pytanie. Czy renta chorobowa przyznana w 1981 roku to jest to samo co teraz określa się świadczeniem rehabilitacyjnym. Moim zdaniem tak, gdyż renta chorobowa zostala zastąpiona świadczeniem rehabilitacyjnym z dniem 1 stycznia 1983 r. Niestety w moim Biurze Kadr uznano, ze okres (1 rok) otrzymywania renty chorobowej w 1981 roku nie zalicza sie do okresu pracy przy naliczaniu nagrody jubileuszowej (zalicza się wg urzedniczek Biura tylko świadczenie rehabilitacyjne, którego w 1981 roku nie było). Bardzo proszę o wyjasnienie tej kwestii z podaniem aktów prawnych, które to jednoznacznie regulują. Być może jest w którymś z aktów prawnych napisane, ze pojęcie "renta chorobowa" zastępuje się pojęciem "świadczenie rehabilitacyjne". Będę niezmiernie wdzięczna za udzielenie odpowiedzi.
Z poważaniem, Aniela Lembas
Data: Pon 30 Lip 2007, 17:36
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 9296

Zobacz cały wątek

Od 13 lat pracuje w prywatnej spółce jawnej- trzech szefów i ja zatrudniona na pełny etat na czas nieokreslony.Łącznie mam już 35 lat pracy zawodowej.Nie otrzymuję dodatku do wypłaty za wysługę lat.Mam więc pytanie; czy przysługuje mi w\w dodatek?? Jesli tak, to w jakiej wysokości-czy za 13 lat przepracowane u moich szefów, czy za całe 35 lat pracy zawodowej.Mam jeszcze jedno pytanie : czy w związku z faktem przepracowania 35 lat\1 września 2004 roku minęło 35 lat mej pracy zawodowej \ mogę ubiegać się o nagrodę jubileuszową??. W obecnym zakładzie pracy "zaliczyłam "'25-lecie, 30-lecie i teraz 35-lecie pracy zawodowej i nie otrzymałam żadnej nagrody jubileuszowej.Czy to ja powinnam wystąpić z pisemną prośbą o przyznanie mi zarówno dodatku za wysługę lat jak i nagrodę jubileuszową?? Pozdrawiam serdecznie.
Data: Nie 20 Mar 2005, 13:34
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 931

Zobacz cały wątek

Z dniem 31.12.2008 odeszłam na wcześniejsza emeryturę. Mam przepracowane 33 lata i 8 miesięcy pracy udokumentowane świadectwami pracy oraz okres nieskładkowy poświadczony przez świadków o pracy w gospodarstwie rodziców (gospodarstwo to nie zostało mi zapisane) .W ZUS doliczyli mi do stażu emerytalnego okres w trakcie którego urodziłam syna będąc na drugim roku Studium Pielęgniarskiego i przebywając rok na dziekance. Czy któryś z tych innych okresów może być doliczony do stażu wliczanego do nagrody jubileuszowej? Reg.wynagradzania przewiduje wliczanie innych okresów. Jakie dokumenty mam dostarczyć do Zakładu aby ubiegać sie o nagrode z tyt. 35 lat pracy? Czy mam szansę ubiegać sie o to swiadczenie? Jeśli ktoś może mi cos podpowiedzieć to prosze o pilna informację.
Data: 07/01/2009, 19:26
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 100

Zobacz cały wątek

Cytat: CZY ISNIEJ NAPEWNO PRZEPIS MÓWIĄCY ŻE W 1 ROKU PRACY MOŻE TO BYĆ 80% PŁACY MINIMALNEJ /pracownik pracuje pół roku i nie musiałabym wszystkiego korygować /


Tak, istnieje:
Ustawa z dnia 10.10.2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę
Art. 6. 1. Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonego w trybie art. 2 i 4, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Do końca 2005 r. wynagrodzenie pracownika w okresie jego pierwszych dwóch lat pracy, z zastrzeżeniem ust. 3, nie może być niższe niż:

1) 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia - w pierwszym roku pracy;

2) 90% wysokości minimalnego wynagrodzenia - w drugim roku pracy.

3. Do okresów, o których mowa w ust. 2, wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

4. Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z zastrzeżeniem ust. 5.

5. Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:

1) nagrody jubileuszowej;

2) odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;

3) wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
Data: Pon 11 Kwi 2005, 16:32
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 564

Zobacz cały wątek

Cytat: No i jeszcze tytułem wyjaśnienia dla tych, którzy nigdy nie strajkowali. Za czas strajku nie płaci sie wynagrodzenia, wiec decyzja o strajku zawsze jest decyzją ludzi zdesperowanych, postawionych po ścianą.


Tyle tylko, że wynagrodzenie jest jedynym świadczeniem, do którego pracownik nie ma praw w czasie strajku. Zachowuje natomiast pozostałe uprawnienia z tytułu zatrudnienia, m. in. prawo do urlopu za okres strajku, prawo do nagrody jubileuszowej i świadczeń z funduszu socjalnego czy też prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych. Czas strajku wlicza się również do okresu zatrudnienia u pracodawcy (czyli de facto do całego okresu zatrudnienia).

Warto ponadto dodać, że np. ZOŚ ZNP stoi na stanowisku, że ze świadczeń z tytułu pracy, nauczyciel strajkujący powinien mieć potrącone jedynie wynagrodzenie zasadnicze, natomiast powinien zachować wszelkie dodatki (za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny, za warunki pracy) oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw (jak ktoś chce sobie przejrzeć źródło, to jest ono dostępne ).

Zatem może nie wprowadzajmy sformułowań w stylu "desperacja" czy "postawienie pod ścianą", bo to trochę trąci demagogią
Data: Wto Sty 22, 2008 10:38 am
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 22
Wyświetleń 1369

Zobacz cały wątek

Witam wszystkich !!!

Mam na imię Robert i jestem jednym z Moderatorów Niezależnego Forum o Wojsku, którego działalność być może znacie i może również czytaliście. Pozwoliłem sobie na wystosowanie tego postu w konkretnym celu. Sedno tego postu postaram się zawrzeć w kilku słowach poniżej.

Otóż od długiego już czasu moje biuro wraz z kancelarią prawną zajmuje się wszelkimi sprawami o charakterze spornym z wojskiem. życie żołnierza jak wiecie dobrze nie składa się jedynie ze służby dla kraju, ale również w wielu przeszkód natury prawnej, które w ogóle nie powinny istnieć. Rzeczywistość jednak bardzo mocno odbiega od teorii. W chwili obecnej wyznaczyliśmy sobie kolejny cel jakim jest wywalczenie należnych świadczeń związanych z doliczaniem lat spędzonych w LW do wysługi wojskowej jak również doliczania tego okresu do nagrody jubileuszowej. Mamy juz dość sporą dokumentację w przedmiotowej sprawie, ale aby wygrać walkę wciąż potrzebujemy wszelkiego rodzaju wiadomości na ten temat. Zbieramy również grupę chętnych ludzi, którzy przy naszym przewodnictwie staną w zbiorowym pozwie przeciw krzywdzącemu podejściu do sprawy. Czytałem kilka wypowiedzi co poniektórych z was na temat wstępnej selekcji oraz zasad przyjmowania do LW, niektóre z tych wypowiedzi bardzo mnie zainteresowały, szczególnie te z podpisywaniem ,,pewnych dokumentów,, przez waszych rodziców. Wiem też, że niektórym żołnierzom zawodowym w przeszłości zaliczono te lata do wysługi emerytalnej jak również otrzymali oni świadczenia z tytułu nagrody jubileuszowej.

Reasumując - jeśli ktoś z was jest poważnie zainteresowany wystąpieniem do sądu w tej sprawie proszę aby składał taki akces poprzez wysłanie do Administratora forum e-mail. Kontaktowałem się już z nim w tej sprawie i będzie pośredniczył w tej sprawie. Proszę w e-mail podać następujące dane:

Data wcielenia do szkoły;
Data zakończenia szkoły;
Imię i nazwisko plus stopień wojskowy;
Dane adresowe i numer telefonu;

Wszystkie możliwe informacje na temat wdrażania do szkoły - mam tutaj na myśli właśnie dokumenty jakie rodzice podpisywali etc...etc...

Proszę o wszystko co wyda wam się ważne, dlatego, że w szczegółach ,,tkwi diabeł ,,

Moje dane adresowe znane są Adminowi, jeśli ktoś z was bedzie chciał ze mną porozmawiać osobiście to zapraszam na GG numer 3453916 - proszę o pozostawienie wiadomości.

Pozdrawiam serdecznie Radca WP
Data: 12 Mar 2006 04:16 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 20
Wyświetleń 3748

Zobacz cały wątek

Mam problem z wypłatą nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy. 20 lat minęło mi w zeszłym roku, w którym zatrudniłam się u obecnego pracodawcy. W regulaminie wynagradzania ma on wpisane, że jubileuszówkę wypłaca po roku pracy. W tym roku mija mi rok pracy u tego pracodawcy, ale to już jest 21 lat zatrudnienia. gdzie mogę zwrócić się o interpretację czy moge domagać się tej nagrody? Jakie są przepisy oprócz zakładowych wewnętrznych dotyczących jubileuszówek?
Data: 20/08/2008, 10:39
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 268

Zobacz cały wątek

Witam! Bardzo prosze o porade .Jestem matką dwójki dzieci niepelnosprawnych.W ubiegłym roku mąż dostał dość znaczną zapomogę z zakładu pracy oraz nagrode jubileuszową i dochód mi teraz przekracza do św. rodzinnych.Czy jest konieczność wliczania tej zapomogi oraz nagrody jubileuszowej wliczać w dochód?Przeciesz one były jednorazowe???????Pomóżcie prosze!
Data: Pią Lip 21, 2006 6:52 am
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń 4305

Zobacz cały wątek

W międzyczasie sama znalazłam w przepisach prwnych odpowiedź na moje pytanie. Pragnę podzielić się moją wiedzą z ewentualnie potrzebującymi takiej informacji.

Renta chorobowa została wprowadzona do systemu swiadczeń ubezpieczeniowych od dnia 1 stycznia 1975 r. ustawą z dnia 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 47, poz. 280 z późn. zm). Artykuł 56 tej ustwy nowelizuje ustawę z dnia 23 stycznia 1968 r o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6 z późn. zm) poprzez dodanie w niej po art. 29 rozdziału 2a, w brzmieniu: "Rozdził 2a. Renta chorobowa. Art. 29a. Renta chorobowa przysługuje pracownikowi....itd". Od dnia 1 stycznia 1983 r. rentę chorobową zastąpiono świadczeniem rehabilitacyjnym na mocy ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. o zmianie niektórych przepisów o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego i o zaopatrzeniu emerytalnym (Dz. U. z 1983 r. nr 5, poz. 33). Art. 12 ust. 2 tej ustawy brzmi: "Ilekroć w przepisach prawnych jest mowa o rencie chorobowej, należy przez to rozumieć świadczenie rehabilitacyjne".
Zatem renta chorobowa została na mocy tej ustawy zastąpiona świadczeniem rehabilitacyjnym. Czyli renta chorobowa (którą wprowadzono w przepisach prawnych od 1 stycznia 1975 roku obowiązywała do końca 1982 roku), a od 1 stycznia 1983 to samo świadczenie nazwano - świadczeniem rehabilitacyjnym. Okres pobierania czy to renty chorobowej czy świadczenia rehabilitacyjnego zaliczany jest do stażu pracy przy naliczaniu emerytury do tzw. okresu nieskładkowego , a do nagrody jubileuszowej w pełnym wymiarze czasu trwania tej renty czy swiadczenia rehabilitacyjnego.
Sadzę, że zmieniono nazewnictwo z powodu mylnej interpretacji renty chorobowej, mylono ją z rentą inwalidzką przyznawaną z powodu niezdolnosci do pracy z powodu choroby. W moim konkretnym przypadku musiałam udowodnić sama, że renta chorobowa , przyznawana w odległych czasach, to to samo co obecnie świadczenie rehabilitacyjne. Po przedstawieniu ww. aktów prawnych w moim Biurze Kadr uznano mi okres pobierania renty chorobowej do wysługi lat.
Z poważaniem,
Aniela
Data: Czw 2 Sie 2007, 11:08
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 9296

Zobacz cały wątek


Citi Handlowy zosta? nagrodzony Wyró?nieniem Honorowym wraz z God?em Promocyjnym Bank Przyjazny dla Przedsi?biorców w dziesi?tej jubileuszowej edycji Konkursu Bank Przyjazny.
Kapitu?a konkursu w uzasadnieniu nagrody dla Citi Handlowy podaje nast?puj?ce zas?ugi: ”znacz?ce (..)

Tue, 03 Feb 2009 06:50:00 GMTPolski Portal Finansowy - o finansach wiemy wszystko
Data: 2009-02-03, 07:00
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 9

Zobacz cały wątek

Oto część mojej nagrody jubileuszowej. Jest cytrynowo-seledynowy :)oraz pączek fioletowego
Data: Wto 09 Wrz 2008 20:55
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 372
Wyświetleń 14706

Zobacz cały wątek

Czy od nagrody jubileuszowej powinno się naliczać i odprowadzać podatek? Ostatnio ludzie zadają mi takie dziwne pytanie. Wiecie coś może na ten temat?
Data: Wto 2 Sie 2005, 13:04
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 183

Zobacz cały wątek

Piękne, no i jak na kwiaciarnię nie drogo.
Ja obiecałam sobie z okazji nagrody jubileuszowej kupić storczyka. A co tam.....
Data: Czw 07 Sie 2008 19:21
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1676
Wyświetleń 69099

Zobacz cały wątek

Tak od nagrody jubileuszowej odprowadzasz podatek ale składek do zus nie.
Data: Śro 3 Sie 2005, 12:59
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 183